AGDGadżetyrecenzjeTechnologieTesty

Zeegma Zonder Robo – czy w końcu nasz dom zostanie dobrze posprzątany?

Czysty dom, a szczególnie duży dom, kiedy to na jego sprzątnięcie potrzebujemy bardzo dużo czasu jest marzeniem każdej rodziny. Jeszcze większym jest z kolei posiadanie czystego domu – to wymaga  nakładu dużego wysiłku. W tym celu producenci wielu firm ostatnimi czasy prześcigają się wręcz w produkcji automatycznych robotów sprzątających, które mają za zadanie wyręczyć nas z odkurzania, a nawet mycia podłóg. Niestety, przynajmniej połowa z tych urządzeń nie spełnia pokładanych w nich nadziei. W związku z tym zdecydowaliśmy się na sprawdzenie nowości od firmy Zeegma, czyli robota sprzątającego Zeegma Zonder Robo, który jest bardzo tani (jego koszt w oficjalnym sklepie to zaledwie 699 zł), a jak zapewnia producent posiada wiele ciekawych i pożytecznych funkcji utrzymujących nieskazitelną czystość w mieszkaniu…Zatem przekonajmy się sami!

Recenzję rozpocznijmy jednak tradycyjnie od tego, co znajduje się w dużym tekturowym pudełku. Poza samym robotem, który został wykonany klasycznie, ale zarazem estetycznie z twardego, połyskującego tworzywa sztucznego o wymiarach 34 cm x 8,05 cm (średnica x wysokość) otrzymamy również specjalne zabezpieczające boczki, dzięki którym nie okaleczymy naszego robota w przypadku otarć i uderzeń, specjalny pilot za pomocą którego możemy zarządzać nie tylko trybami pracy, ale również ustawiać czas rozpoczęcia sprzątania czy czas powrotu do stacji dokującej, wspomnianą przed chwilą właśnie stację dokującą, która spełnia zarazem funkcję ładowania, dwie zastępcze szczotki boczne (dwie pierwsze montujemy oczywiście w robocie), nakładkę mopującą z mikrofibry, papierową instrukcję obsługi, a także aż 36-miesięczną gwarancję, za co duże brawa dla producenta!

 

 

Dodatkową zaletą urządzenia Zeegma Zonder Robo jest możliwość sterowania odkurzaczem za pomocą aplikacji na smartfony i tablety bądź przy użyciu komend głosowych. Nie musimy zatem znajdować się w pomieszczeniu, w którym pracuje robot, aby zmienić tryb odkurzania bądź lokalizację. Wystarczy jedynie, że posiadamy dostęp do internetu.

Właściwą nawigację urządzenia umożliwia zestaw sensorów, tj. żyroskop, 15 czujników antykolizyjnych, czujników fizycznych oraz czujnik antyupadkowy. Przyczepność odkurzacza do powierzchni wspomagają gumowane koła ze specjalnym bieżnikiem, które dodatkowo zapobiegają zostawianiu śladów.

Przed rozpoczęciem korzystania z odkurzacza ważne jest, aby odpowiednio przygotować sprzątane pomieszczenie. W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć z podłogi wszelkie przewody i elementy, które mogłyby zaplątać się w odkurzaczu. Niezwykle ważne jest także, aby pamiętać, że odkurzacz przeznaczony jest do czyszczenia powierzchni płaskich, tj. podłóg bądź dywanów z krótkim włosiem. Producent nie zaleca używania odkurzacza do dywanów z długim włosiem, co zostało również potwierdzone w naszych testach. Sprzęt nie pracował poprawnie i potrafił się zaplątać. Przed rozpoczęciem pracy urządzenia należy również zadbać o to, aby meble były ustawione w taki sposób, aby pozostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni do sprzątania.

Rozpoczęcie pracy odkurzacza rozpoczyna się od wciśnięcia przycisku AUTO na odkurzaczu lub pilocie. Urządzenie jest gotowe do pracy, gdy przycisk zacznie migać na niebiesko. Jeżeli dioda nie zacznie się jednak świecić, należy przez chwilę przytrzymać wspomniany przycisk. Nie powinno nas również zaniepokoić, jeżeli odkurzacz na chwilę się zatrzyma. To oznacza z kolei, że analizuje dane pomieszczenie. Wyłączanie sprzętu następuje przy użyciu tego samego przycisku AUTO.

Zeegma Zonder Robo pracuje w sześciu trybach odkurzania. Uruchomienie odpowiedniego trybu następuje po wciśnięciu jednego z sześciu przycisków znajdujących się w dolnej części pilota. Poniżej pokrótce je przedstawimy i opiszemy:

  1. Tryb AUTO – uruchamiany jest przy użyciu opisanego już przycisku AUTO. Po jego użyciu odkurzacz porusza się automatycznie. Naszym zdaniem tryb ten sprawdzi się idealnie podczas codziennego sprzątania.

  2. Tryb odkurzania miejscowego – odkurzacz porusza się po spirali. Urządzenie porusza się na początku od wewnątrz, a następnie do wewnątrz zmierzając do miejsca startu. Podczas wykonywania testów tryb ten sprawdził się idealnie w pomieszczeniu, w którym znajdowało się dużo wolnej przestrzeni.

  3. Tryb odkurzania krawędzi – Odkurzacz porusza się wzdłuż krawędzi pomieszczenia, np. wzdłuż ścian, po czym wraca do stacji ładującej. Użycie tego trybu wymaga od użytkowników zadbania o to, aby krawędzie podłogi przy ścianach były puste. Radzimy zatem w tym przypadku wszystkie urządzenia i meble umieścić na środku pomieszczenia.

  4. Tryb intensywnego/cichego odkurzania – używając trybu intensywnego robot będzie pracował ze zwiększoną intensywnością. Tryb ten sprawdzi się w sytuacjach, gdy nasz dom wymaga dokładnego sprzątnięcia, po dłuższym zaniedbaniu. Natomiast tryb cichy pracuje w trybie oszczędzania baterii, zatem spokojnie możemy go zastosować w przypadku, gdy na dłużej wychodzimy z domu i nie zależy nam na czasie.

  5. Powrót do stacji dokującej – jest to niezwykle cenny tryb, gdyż odkurzacz automatycznie wraca do stacji dokującej, gdy poziom baterii jest niski. Tam nabiera energii i ponownie jest gotowy do pracy.

  6. Tryb planowania odkurzania – tryb ten sprawdzi się wśród osób, które lubią planować swój rozkład dnia. Przy użyciu tego trybu możemy w łatwy sposób ustawić godzinę startu. Urządzenie zapamiętuje godzinę, dzięki czemu rozpoczyna pracę każdego dnia o tej samej porze.

Ważnym elementem, którego nie mogliśmy pominąć w naszej recenzji jest także proces ładowania urządzenia. Naszym zdaniem został on zaplanowany w profesjonalny sposób. Ładowanie odbywa się przy użyciu stacji dokującej, którą należy ustawić przy ścianie i podłączyć do prądu kablem dołączonym do całego zestawu. Wokół stacji należy zapewnić wolną przestrzeń w promieniu około 2 m. Urządzenie znajduje się w trybie ładowania, gdy przycisk AUTO miga na fioletowo. Kolor niebieski świadczy o pełnym naładowaniu baterii. Dużym atutem jest wytrzymała bateria, która pozwala na 2 godziny ciągłego odkurzania.

Podsumowując, naszym zdaniem odkurzacz Zeegma Zonder Robo to niezwykle cenne urządzenie, które ułatwi i umili życie każdej kobiety, a nierzadko również mężczyźnie :). Samodzielnie zadba o czystość w naszym domu. Odkurzy podłogi i dywany z kurzu i roztoczy oraz przywróci blask naszym podłogom, dzięki funkcji mopowania na mokro. Sprawdzi się nie tylko podczas codziennych porządków. Dzięki trybowi turbo poradzi sobie również z naprawdę uporczywymi zanieczyszczeniami oraz dotrze w każdy zakątek naszego domu. Naszym zadaniem jest jedynie odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Resztę pracy wykonana za nas nieoceniony, szczególnie przy swojej bardzo niskiej cenie (699 zł) Zeegma Zonder Robo. My z kolei możemy poświęcić ten czas na relaks czy wykonanie innych obowiązków domowych.

Wygląd zewnętrzny - 8.3
Jakość wykonania - 7.9
Funkcjonalność - 8
Precyzyjność - 7.7
Cena do jakości - 8.4

8.1

Podsumowanie

Tagi
Close
Close