GadżetyKomputeryTechnologieTesty

Tworzenie notatek cyfrowych nigdy nie było przyjemniejsze? Test IRISNotes Air 3

Kiedy dobrych kilka lat temu wynaleziono pióro, które po podłączeniu specjalnym kablem do komputera przenosiło treść od razu na ekran monitora myślano, że nic bardziej rewolucjonistycznego w tej dziedzinie powstać nie może, a jednak…Lider na rynku skanowania OCR, czyli IRIS, wypuścił na rynek IRISNotes Air 3, czyli cyfrowy długopis, który bezprzewodowo jest w stanie przenosić nasze notatki w czasie rzeczywistym z kartki na ekran! Jak ten sprzęt sprawdził się w naszych rękach i czy jest warty swojej ceny? Sprawdźmy to…

Zacznijmy jednak od tego co wyciągniemy z niewielkiego płaskiego pudełka. Poza wspomnianym cyfrowym długopisie, który dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i białej – do nas akurat trafiła czarna wersja) dostaniemy jeszcze cztery sztuki wymiennych wkładów, mały moduł elektroniczny, który podpinamy do kartki, na której tworzymy treści, a także książeczkę z instrukcją obsługi i elegancki pokrowiec, w którym możemy przenosić zarówno nasz długopis, jak i moduł.

Co do samego długopisu…Co ciekawe zarówno w konstrukcji, jak i wyglądzie zewnętrznym nie różni się on znacznie od normalnego narzędzia do pisania. Jest wykonany z dobrej jakości plastiku. Co ciekawe nie jest on rozkręcany, a wkład wyjmujemy i wkładamy za pomocą specjalnego uchwytu. Ponadto na wysokości, gdzie najczęściej trzymamy „pisak” znajdziemy przycisk. Długopis wyposażony jest oczywiście również w port microUSB do ładowania oraz przesyłania materiałów na komputery, tablety czy smartfony. Bardzo ciekawym dodatkiem jest malutki wyświetlacz monochromatyczny. Ponadto znajdziemy dwa przyciski – pierwszy, chwilę wcześniej wspomniany do włączania i wyłączania sprzętu oraz uruchamiania procesu rejestracji dokumentu (długopis może nam również służyć jako zwykły pisak), a także drugi do włączania komunikacji Bluetooth. Nasze narzędzie łączy się wówczas z klipsem, który montowany jest na kartce czy zeszycie, w zależności gdzie tworzymy treści.

Całość łączy nam spersonalizowane oprogramowanie producenta składające się z trzech modułów – MyScript Ink Retriever, MyScript Trainer i IRISnotes Air.

Jeśli kwestie estetyczne i konstrukcyjne mamy za sobą to czas zająć się użytkowaniem IRISNotes Air 3. Mimo że mamy do czynienia z dwoma elementami i zapewne będzie to dla nas pierwsze tego typu urządzenie, to praca z nim jest dziecinnie prosta. W praktyce włączamy nasz moduł poprzez jedno kliknięcie i podpinamy go do kartki czy zeszytu, którego będziemy używać do pisania. Następnie klikamy w jeden z dwóch przycisków na długopisie by go uruchomić i po chwili w drugi by połączyć się z modułem poprzez Bluetooth. Jeśli te czynności zostały wykonane możemy przystępować do pracy. Tu mamy wiele możliwości, dzięki oprogramowaniu producenta i jego trzem modułom, które wymieniliśmy powyżej.

Pierwszy z nich, czyli MyScript Ink Retriever odpowiada za pobieranie i zapisywanie danych, a także przesyłanie ich do komputera czy smartfona. Nasze notatki automatycznie pobierane są do aplikacji, wybieramy również ścieżkę katalogu, gdzie ma być zapisany dokument, mamy możliwość usunięcia danych po pobraniu ich na naszej urządzenie czy też zastępowania plików o tej samej nazwie. Ponadto wybieramy orientację kartki (należy wtedy pamietać by też w taki sposób przypiąć nasz moduł, ponieważ ma to następnie wpływ na to jak zostanie zeskanowany dokument). W tym miejscu od razu uczulamy….Bardzo ważne jest by tekst pisany był dość prosto i trzymał się linii. Osoby z bardzo brzydkim i niewyraźnym charakterem pisma oraz piszące „slalomem” mogą mieć problemy z późniejszym poprawnym zeskanowaniem materiałów.

Drugi moduł, czyli MyScript Trainer pozwala zapoznać nam się z licznymi funkcjami IRISNotes Air 3 i nauczeniem charakteru pisma użytkownika. Dobrze wiemy, że dla jednej osoby „m” to „w” i odwrotnie. Wszystko to zależy od naszego stylu pisania. Warto więc chociażby dlatego zapoznać się z tym modułem. Nauczenie urządzenia naszego charakteru pozwoli nam w przyszłości zaoszczędzić sporo czasu na poprawki w wersji elektronicznej, kiedy to sprzęt źle rozpozna nasze pismo i popełni błąd. W związku z tym ważne jest by przed przystąpieniem do pracy wykonać kilka próbek naszego pisma i przepuścić je właśnie przez ten program.

Ostatni z modułów oprogramowania, czyli IRISnotes Air, dokonuje konwersji zeskanowanego zapisu na wersją edytowalną. Jeśli wcześniej dobrze nauczyliśmy system naszego pisma, to z ostatniego modułu nie będziemy korzystać zbyt często. Jeśli jednak od razu przeszliśmy do pracy, a nasz charakter pisma nie jest idealny, to czeka nas trochę pracy właśnie z IRISnotes Air. Główny ekran pokazuje nam wszystkie dotychczas zeskanowane i zarejestrowane notatki. Możemy również nadawać materiałom nazwy, zmieniać justowanie tekstu oraz zaznaczać dowolne elementy kolorem. Ponadto po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na notatkę, możemy ją zapisać w formacie edytowalnym, co pozwoli nam na wprowadzania poprawek czy po prostu dopisywanie już na komputerze kolejnych linijek tekstu. Co więcej, z poziomu tej aplikacji możemy otwierać również aplikację MyScript Trainer, która jest w dużym stopniu powiązana.

Ciekawą opcją jest również funkcja myszki. Oczywiście nie będziemy na co dzień z niej korzystać bo nie jest ona najwygodniejszą formą, ale dobrze się sprawdza właśnie wtedy gdy przełączamy się miedzy pisaniem tekstu, a edytowaniem go od razu w komputerze. O tym w jakim trybie aktualnie się znajdujemy dowiemy się z ekranu odbiornika, w zależności od tego, czy w danym momencie pojawia się ikona myszki czy długopisa. Przejście pomiędzy tymi trybami jest bardzo proste i odbywa się automatycznie bez naszej ingerencji. Dzieje się tak poprzez naciśnięcie piórka do kartki – wówczas uruchamia się tryb długopisu, z kolei podniesienie go do góry sprawia, że nasz pisak zamienia się w mysz.

Korzystanie zarówno z aplikacji, jak i samego urządzenia jest bardzo proste i intuicyjne. Aplikacje przygotowane przez producenta są bardzo przyjemne w użytkowaniu i co ważne w polskiej wersji językowej. Osoby z ładnym charakterem pisma na pewno będą miały same dobre opinie na temat IRISNotes Air 3. Ci z kolei, którzy mają z tym problem mogą mieć również problem z testowanym urządzeniem – szczególnie na początku. Po „nauczeniu” go jednak swojego stylu nie powinno być jednak kłopotów z pracą. Jeśli mamy doszukiwać się gdzieś minusów to będą one trzy – pierwszy to niewielkie, ale jednak problemy z odczytem tekstów zapisanych w pionie, dlatego lepiej używać orientacji poziomej, drugi to konieczność dokupowania z czasem wymiennych wkładów, które drogie może nie są, ale niestety aktualnie są trudnodostępne (na szczęście producent w zestawie dorzuca nam cztery zapasowe) i trzeci to cena, ponieważ za taki zestaw musimy zapłacić około 500 złotych, czyli niemałe pieniądze. Czy więc warto? Jeśli ktoś wykonuje dużo ważnych notatek, nie ma możliwości zabierać ze sobą w każde miejsce laptopa lub po prostu lepiej czuje się pisząc tradycyjnie – to z pewnością tak. Jeśli jednak ma być to tylko jeden z wielu gadżetów, które być może przeleżą na półce to warto sie dwukrotnie zastanowić przed udaniem się do sklepu.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

 • Częstotliwość pracy: 80KHZ±5K
 • Typ baterii:
  Odbiornik: bateria litowa 3.7V
  Długopis: bateria litowo-jonowa 3.7V
 • Typ wkładu: Standardowy wkład metalowy Φ 2.3 mm ± 0.05 mm * 67.0 mm ± 0.5 mm)
 • Czas ładowania: 2 godziny
 • Czas pracy:
  Odbiornik: 10 godzin
  Długopis: 60 godzin
 • Pozostawanie w uśpieniu: 60 dni
 • Automatyczne przejście w stan uśpienia: po 15 minutach bezczynności
 • Bluetooth: Bluetooth Low Energy Core 4.0 (prędkość transmisji 400 Byte/s)
 • Pamięć: do 100 stron A4
 • Algorytm OCR obsługuje 30 języków
 • Pisanie i rysowanie na zdjęciach zrobionych smartfonem, tabletem
 • Temperatura pracy: 0ºC ~ +45ºC
 • Temperatura przechowywania: -20ºC ~ +55ºC
 • Wilgotność: 20% ~ 90% (25ºC)
 • Parametry fizyczne:
  – Wymiary:
  Odbiornik (LxWxH): 74 mm x 27.68 mm x 11.3 mm
  Długopis: 149.6 mm x 14.1 mm
  Waga odbiornika: 27g
  Waga długopisu: 19.8 g(z wkładem)
 • Wyposażenie: Kabel USB, Odbiornik (baza), długopis, wkłady.
Jakość wykonania - 7.8
Funkcjonalność - 8.2
Intuicyjność - 8
Cena do jakości - 7.5

7.9

Podsumowanie

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close