GadżetyTesty

Sprawdziliśmy rejestrator jazdy dla wymagających, czyli Xblitz Trust

Polska marka Xblitz produkująca sprzęt elektroniczny wysokiej jakości wypuściła właśnie na rynek swoje najnowsze dzieło z segmentu rejestratorów jazdy. Xblitz Trust, ma być kamerą, która jak twierdzi producent, budzi zaufanie. Czy tak jest? Sprawdziliśmy to…

Zacznijmy jednak od tego, co otrzymamy w komplecie kupując nasz sprzęt. W pudełku otrzymamy oczywiście dodatkowo zabezpieczony rejestrator, który jest bardzo mały, ale przy okazji gołym okiem widać, że wszystko jest dokładnie spasowane, nic nie trzeszczy i nie współgra z resztą elementów. Co ważne, na obiektywie mamy już założony filtr polaryzacyjny (CPL) nakręcany na wspomniany obiektyw kamery. Ponadto w zestawie mamy jeszcze:

 • Przewód USB – miniUSB B (głównie do ładowania, ale i przesyłania materiałów wideo na inne nośniki)
 • Czytnik kart pamięci microSD na USB
 • Przewód zasilający do zapalniczki samochodowej
 • Przyssawkę do zamontowania rejestratora na szybie
 • Papierową wersję instrukcji obsługi.

Jeśli kwestie unboxingu mamy za sobą to warto przejść do samego wyglądu Xblitz Trust. Rejestrator jak już wcześniej wspomnieliśmy, prezentuje się bardzo dobrze i powinien przypaść do gustu zarówno tym, który lubią wyważone i klasyczne kształty, jak i osobą lubiącym lekkie wariacje. Xblitz Trust jest bardzo mało, mniejszy nawet od poprzedników (Xblitz GO czy GO SE). Od strony frontu widzimy głównie obiektyw, na którym jest filtr polaryzacyjny (CPL), a także logo firmy i informację, w jakiej rozdzielczości możemy nagrywać materiały. Porty mamy z kolei na krawędziach. Na lewej znajduje się port mini HDMI, po prawej z kolei łącze do ładowania mini USB typu B. Najciekawiej jest jednak z tyłu. Tam znajdziemy niewielki, bo 1,5-calowy wyświetlacz oraz szereg przycisków po jego obu stronach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest to, że w przy tak małych gabarytach przyciski są dokładnie oznaczone i fizycznie klikane, a nie dotykowe, co znacznie utrudniałoby pracę i wybór odpowiedniej opcji.

Obsługa menu jest dziecinnie prosta, a problemy mogą mieć jedynie osoby mające problemu ze wzrokiem, bowiem na tak małym wyświetlaczu niestety czcionki również nie są zbyt wielkie. Co ważne, menu jest w pełni spolszczone (choć oczywiście możemy sobie wybrać także inny język) oraz podzielone na kilka kategorii, co znacznie ułatwia nam znalezienie poszukiwanej opcji. W menu możemy, tak jak w pozostałych rejestratorach od Xblitz zmieniać większość funkcji, takich jak jakość, w jakiej ma być nagrywany obraz, liczbę klatek na sekundę, długość pętli (1, 3, 5 minut), włączenie lub wyłączenie mikrofonu, tak samo zabezpieczenia przed nadpisywaniem się danego pliku. Opcji oczywiście jest znacznie więcej, ale powyższe zapewne będą najczęściej przez Was wybierane.

Czas w końcu przejść do dwóch najważniejszych kwestii, które poniekąd zaważyły na ostatecznej ocenie, czyli funkcjonalność oraz jakość zapisanych materiałów. Funkcji jak na produkt wysokiej jakości przystało mamy dużo. Jest oczywiście G-Sensor, którego czułość możemy regulować z pozycji menu, mamy wsparcie HDR, a także korekcję ekspozycji, polegającą na doświetlaniu lub „odświetlaniu” danego fragmentu zdjęcia. Dzięki wcześniej wspomnianemu filtrowi polaryzacyjnemu nałożonemu na obiektyw kamery ta opcja sprawdza się bardzo dobrze (oczywiście jeśli mówimy o wideorejestratorze, a nie aparacie cyfrowym). Przewrotnie z kolei powiemy, bo według nas największym minusem tego sprzętu są super kondensatory, którymi chwali się producent. Dzięki nim co prawda rejestrator pracuje bardzo stabilnie, ale minusem jest to, że nie ma przez to wbudowanej baterii, która jest bardzo przydatna np. w przypadku chęci zrobienia zdjęcia na zewnątrz podczas kolizji czy przedstawienia dowodów policji. Po przełknięciu tej małej gorzkiej pigułki mam jednak jeszcze kilka plusów. Pierwszy to z pewnością szeroki obiektyw, który rejestruje obraz w aż 170 stopniach. Jest to wynik przynajmniej o 30 stopni lepszy, aniżeli w większości tego typu urządzeń. Drugi to funkcja auto-start, która co prawda nie jest jakimś odkryciem w tym segmencie, ale automatyczne włączanie i wyłączanie bez naszej ingerencji na pewno jest znacznym ułatwieniem. Z kolei trzeci plus warto postawić przy jakości dźwięku. Wbudowany mikrofon świetnie zbiera dźwięki z wewnątrz samochodu, a głośnik w każdej chwili jest w stanie je odtworzyć bez konieczności włączania materiału na innym nośniku.

Koniec końców warto przejść do jakości obrazu. Tu możemy postawić ostatni i zarazem największy plus. Obraz zarówno w trakcie dnia, jak i po zmroku jest ostry i bardzo wyraźny. Co ważne wideo nie klatkuje nawet przy najwyższej rozdzielczości Full HD 1920×1080 pikseli (należy jednak w tym momencie pamiętać, by zakupić kartę pamięci o jakości co najmniej Class 10). Dzięki wcześniej wspomnianemu wiele razy już filtrowi polaryzacyjnemu prześwietlenia czy niedoświetlenia są korygowane, a jeśli nawet to nas nie zadowoli to możemy zrobić to ręcznie, w bardzo prosty sposób. Również wcześniej wspomniany duży kąt widzenia, bo aż 170 stopni sprawia, że praktycznie nic nie umknie naszej uwadze.

Podsumowując, rejestrator jazdy Xblitz Trust to kapitalny wybór dla każdego kierowcy. Odstraszyć może nas lekko cena, bo jest to wydatek około 350 zł, ale jeśli spojrzymy na jakość wykonania oraz jakość materiałów to myślimy, że jest to inwestycja godna polecenia. Największe plusy to oczywiście jakość obrazu, dźwięku, wykonanie kamerki i dodany w komplecie filtr CPL. Minus w zasadzie jest tylko i aż jeden – brak wewnętrznej baterii, która choć na chwilę podtrzymałaby pracę rejestratora po odłączeniu go od zasilania.

Specyfikacja techniczna

 • Chipset: NTK96658
 • Sensor: Sony IMX323
 • Rozdzielczość wideo: 1920×1080
 • Rozdzielczość nagrywania: Full HD
 • Przekątna ekranu: 1,5″
 • Format zapisu wideo: MP4
 • Kąt widzenia: 170°
 • Wbudowany mikrofon: tak
 • Wbudowany głośnik: tak
 • Karta pamięci: microSD
 • Max pojemność karty pamięci: do 128 GB
 • Złącza: mini HDMI, mini USB, microSD
 • Nagrywanie w pętli: tak
 • Czujnik wstrząsów (G-sensor): tak
 • Odbiornik WiFi: nie
 • Funkcja autostart: tak
 • Zasilanie: USB 5V/1.5A
Wygląd zewnętrzny - 8.5
Jakość wykonania - 9
Jakość obrazu - 9
Jakość dźwięku - 8.5
Cena do jakości - 8

8.6

Podsumowanie

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close