GadżetyTechnologieTesty

Solidność w dobrej cenie? Zdecydowanie Navitel R400!

Dopóki samochody nie będą automatycznie wyposażane we wbudowane wideorejestratory, tak takie urządzenia będą zyskiwały cały czas coraz większą popularność. Poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczenie się w przypadku nieszczęśliwego wypadku to podstawa dla kierowcy. To z kolei w bardzo dobrej cenie zapewni nam firma Navitel ze swoim budżetowym rejestratorem R400…

Wideorejestrator Navitel 400 to bardzo tani (koszt zdecydowanie poniżej 200 złotych) sprzęt, który jednak nie traci przy bliższym poznaniu. Znajdziemy w nim wszystko czego możemy oczekiwać od tego typu urządzenia. Zacznijmy jednak od tego co otrzymamy w zestawie. Po rozpakowaniu pudełka ujrzymy oczywiście ładnie i solidnie wyglądający rejestrator, a także standardowo: uchwyt samochodowy, kabel ładujący, przewód USB, gwarancję, instrukcję obsługi oraz ściereczkę z mikrofibry do przecierania głównie obiektywu.

Co do samego urządzenia, to jak już wcześniej wspomnieliśmy prezentuje się ono ładnie i solidnie. Czarna, matowa obudowa dodaje elegancji i szyku. Na rejestratorze poza dużym bo aż 2,7-calowym ekranem i obiektywem znajdującym się w centralnej części frontu odnajdziemy również lampkę LED obok obiektywu, która informuje nas o zasilaniu, bądź jego braku, większą lampkę, która oświetla widoczność w nocy, po środku górnej krawędzi znajduje się z kolei miejsce do mocowania uchwytu oraz gniazdo zasilania micro USB. Z boku producent zdecydował się zamontować przycisk włączania i wyłączania urządzenia, oraz przyciski sterujące (po dwa z obu stron), do łatwej nawigacji po menu. Na dolnej krawędzi z kolei znalazło się miejsce na kartę micro SD, mikrofon i przycisk reset.

Jeśli kwestie estetyczne i funkcyjne mamy za sobą, to pora przekonać się jak sprawuje się R400 w terenie…Tu jest bardzo dobrze, dzięki rozdzielczości FullHD 1920×1080 mamy bardzo dobrą jakość obrazu, którą możemy zapisać nawet na 64-GB karcie microSD, co przy sprzęcie w tej cenie nie jest oczywistością. Na duży plus należy zapisać również obecność G-Sensora i trybu parkingowego. Przyda nam się to szczególnie w wąskich uliczkach i ciasnych parkingach, kiedy to niestety istnieje duże niebezpieczeństwo kolizji czy przytarcia innego samochodu. Nas również to może spotkać i to podczas naszej nieobecności, dlatego też te tryby są wtedy nieocenione. Pracę ułatwia również auto start, który uruchamia nam automatycznie wideoresjtrator przy odpalaniu samochodu. W związku z tym absolutnie nie musimy się martwić o to by za każdym razem włączać i wyłączać urządzenie. Jak przystało na dobry wideorejestrator, poza nagrywaniem możemy również wykonywać zdjęcia w razie potrzeby. Zapisywane są one w formacie JPG o rozdzielczości obrazu 12 MP co w zupełności nam wystarczy by dostrzec potrzebne szczegóły. Niestety, znalazł się też jeden minus, a jest nim kąt widzenia. Wynosi on zaledwie 120 stopni, co sprawia, że otoczenie może nie zawsze zostać nagrane.

Na koniec warto również sprawdzić jak testowany egzemplarz sprawdza się podczas użytkowania od strony menu. Zastosowane oprogramowanie już na starcie daje nam ogrom możliwości do modyfikacji. Po uruchomieniu menu do wyboru mamy następujące sekcje: kamera, aparat, odtwarzacz filmów, karta pamięci i ustawienia urządzenia. Największe pole do manewru mamy w ustawieniach kamery, bowiem dostajemy aż 13 różnych opcji, a wśród nich zmiana rozdzielczości ekranu, nagrywanie dźwięku, wyłączenie dźwięku, ustawianie balansu bieli, czułości ISO, długość każdego nagrania i rozpoczęcie nowego (co ciekawe możemy w ogóle wyłączyć tę opcję i nagrywać bez pętli). Ciekawą opcją jest też tzw. effect. Pozwala on na nagrywanie z sepią, w kolorze czarno-białym czy negatywie, choć tę opcję musimy raczej bardziej potraktować jako ciekawostkę. W trybie aparatu ustawiamy chociażby wielkość zdjęcia (VGA, 1.2M, 2M lub 3M), jakość, wygładzanie konturów, kontrast czy ISO. Łącznie w tej sekcji znajdziemy 10 opcji i na pewno niczego kluczowego nam nie zabraknie. Pozostałe elementy menu będą nam zdecydowanie rzadziej potrzebne, ale jeśli jesteście ciekawi co tam możemy znaleźć to jest to np. sterowanie dźwiękiem, kasowanie plików, ochrona plików przed usunięciem (nawet w przypadku braku pamięci na karci, chroniony plik nie zostanie usunięty), formatowanie karty micro SD, a także oczywiście tak podstawowe ustawienia jak data, godzina, język czy obrót ekranu o 180 stopni.

Podsumowując, wideorejestrator Navitel R400 to zdecydowanie dobry wybór dla kierowców, którzy chcą mieć solidny i elegancji wideorejestrator, bez dużych fajerwerków, ale także bez dużych wydatków. Największe plusy to zdecydowanie jakość nagrań w stosunku do ceny, pojemny slot pamięci aż do 64 GB oraz tryby G-Sensor, tryb parkingowy i auto start. Największym minusem z kolei będzie z pewnością bardzo mały kąt widzenia, który w niektórych przypadkach może okazać się potrzebny.

Specyfikacja techniczna

• Procesor: MStar AIT8328P
• Karty microSD: do 64 GB
• G-Sensor: tak
• Auto start: tak
• Tryb parkingowy: tak
• Format zapisu: MOV
• Kompresja wideo: H.264
• Rozdzielczość wideo: 1920×1080 FullHD
• Liczba klatek na sekundę: 30 fps
• Format zdjęć: JPG
• Rozdzielczość obrazu: 12 MP
• Typ obiektywu: 4-warstwowy szklany obiektyw
• Kąt widzenia: 120°
• Typ ekranu: TN
• Rozmiar ekranu: 2.7″
• Rozdzielczość ekranu: 960х240

Jakość wykonania - 7.9
Funkcjonalność - 7.8
Jakość obrazu - 7.5
Cena do jakości - 8.1

7.8

Podsumowanie

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close