recenzjeTesty

Navitel R200 NV – kolejny wideorejestrator z funkcją night vision

Firma Navitel wypuściła właśnie na rynek swój najnowszy wideorejestrator „dla każdego”. Mowa tu o Navitel R200 NV, czyli kolejnej kamerce samochodowej z funkcja night vision. A dlaczego „dla każdego”? R200 NV jest bowiem bardzo tanim modele, kosztującym znacznie poniżej 200 zł! Czy jest warty jednak swojej ceny? Przekonajmy się…

Zacznijmy standardowo od tego co dostajemy po otwarciu niewielkiego tekturowego pudełka. W środku znajduje się oczywiście wideorejestrator, który jest oddzielony specjalną plastikową warstwą od całej reszty (o jego budowie i funkcjach przeczytacie za chwilę). Ponadto otrzymamy uchwyt do szyby, ładowarkę samochodową 12V, 1,5A, kabel USB-mini USB, dzięki któremu możemy podłączyć nasze urządzenie do komputera, tableta czy laptopa, w celu zgrania czy przejrzenia nagranych materiałów, skróconą instrukcję obsługi, małą ściereczkę z microfibry do przecierania naszego obiektywu, 24-miesieczną gwarancję producenta (za co duży plus) oraz gratis 12-miesięczną licencję na wersję mobilną nawigacji Navitel, którą możemy sobie wgrać do naszego smartfona czy tableta.

Przejdźmy do budowy recenzowanego wideorejestratora…Cała kamerka zbudowana jest z dobrej jakości plastiku. Jej wymiary to 33x56x63 mm, tak więc jest to urządzenie niewielkie. Na froncie poza małym logiem firmy Navitel znajdziemy to co najważniejsze, czyli obiektyw. Co ważne, jest on szerokokątny, o kacie widzenia 140 stopni. Dodatkowy plus należy zapisać przy fakcie, że jest on aż 4-warstwowy. Nagrywa w maksymalnej rozdzielczości FullHD 1920 x 1080 pikseli. Zdjęcia z kolei wykonuje aparat o rozdzielczości czujnika 3 milionów pikseli w rozdzielczości 1280 x 720. Z tyłu wideorejestratora mamy 2-calowy wyświetlacz, na którym na bieżąco możemy obserwować to co aktualnie nagrywamy, a także aż pięć małych przycisków do uruchomienia menu oraz pełnej nawigacji po nim. Po lewej stronie znajduje się głośnik, bowiem kamera ma również funkcję nagrywania głosu, po prawej zaledwie numer seryjny, który może nam się przydać głównie w momencie, gdy chcemy zareklamować sprzęt (czego oczywiście nikomu nie życzymy), od dołu mamy slot na kartę microSD, która może mieć maksymalnie 64GB pojemności, mikrofon oraz malutki przycisk reset, gdybyśmy chcieli zresetować wszystkie ustawienia do tych fabrycznych. Od góry z kolei mamy przycisk włączający kamerkę, gniazdo microUSB oraz miejsce na zaczepienie uchwytu. Co ważne, cała obudowa kamery oraz wszelkie przyciski są świetnie spasowane, nic nie trzeszczy oraz nie rusza się, za co należy zapisać kolejny plus R200 NV!

Wideorejestrator Navitel R200 NVma trzy główne tryby, które przełączamy za pomocą przycisku „M” – Mode: tryb nagrywania, tryb robienia zdjęć oraz tryb odtwarzania nagrania. Znacznie więcej dzieje się w menu. Możemy wybrać rozdzielczość z jaką będą nagrywane nasze materiały (VGA, 720p oraz FullHD), zmieniać czas trwania jednego klipu, ekspozycję, włączyć lub wyłączyć wykrywanie ruchu, nagrywanie dźwięku, G-sensor oraz tryb parkingowy.

Szczególnie te dwie ostatnie opcje trzeba zapisać na duży plus dla firmy Navitel, która myśli o bezpieczeństwie użytkowników. G-sensor, czyli czujnik przeciążeń możemy ustawić w aż trzech trybach (niski, średni, wysoki), lub go całkowicie wyłączyć jeśli nam jednak jest niepotrzebny. Co ważne, G-sensor jest ściśle powiązany właśnie z trybem parkingowym i w zależności od tego jaką jego czułość ustawimy, tak też nasz wideorejestrator będzie działał na ruch, który odbywa się wokół naszego samochodu. Jest on bardzo przydatny oczywiście wtedy gdy mamy wyłączony zapłon. Wówczas każda podejrzana sytuacja (uderzenie, kopnięcie, próba przewrócenia samochodu) będzie uwieczniona przez kamerę i będziemy mieli dowód, kiedy zgłosimy sprawę na policję.

Ostatnią z funkcji, o której wręcz trzeba wspomnieć jest opcja night vision, którą zresztą już w nazwie reklamuje Navitel. Dzięki temu sensorowi jakośc materiałów wideo w nocy ma być znacznie lepsza, aniżeli chociażby w podstawowym modelu R200, który jest około 50 złotych tańszy od jego następcy NV. Sprawdziliśmy to i faktycznie, szczególnie jeśli ktoś dużo podróżuje wieczorami i w nocy to taka funkcja sprawdzi się wyśmienicie, a też jakoś znacznie nie obciąży naszego budżetu.

Podsumowując, wideorejestrator Navitel R200 NV to bardzo dobry wybór, szczególnie w przedziale cenowym do 200 zł. Kamera ma wszystkie niezbędne funkcje, jakie powinna mieć, co więcej działają one bardzo dobrze. Otrzymujemy dobrej jakości obiektyw, tryb parkingowy, G-sensor i ekstra sensor night vision. Oczywiście moglibyśmy się czepiać małej pojemności baterii, średniego kąta widoczności czy też maksymalnej rozdzielczości zdjęć 1280 x 720, ale pamiętajmy że mamy do czynienia z kamerką, która kosztuje obecnie około 160-180 zł!

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Rozmiar ekranu: 2″
Rozdzielczość: 320х240
Sensor: GC2053 (night vision)
Rozdzielczość wideo: 1920х1080 Full HD (30 fps)
Kąt nagrywania: 140°
Rodzaj soczewki: 4-warstwowe szkło
Format wideo: MOV (H.264)
Format zdjęć: JPG
Długość nagrań wideo: 1/3/5 min
Nagrywanie w pętli: tak
Nadpisywanie nagrań: tak
Auto-Start: tak
G-sensor: tak
Detekcja ruchu: tak
Tryb parkingowy: tak
Nagrywanie dźwięku: tak
Interfejsy (HDMI, Mini USB i inne): miсro-USB
Obsługa kart microSD: do 64 GB
Sposób montażu: przyssawka
Głośnik: tak
Mikrofon: tak
Zasilanie (12-24 V 1.5 A): USB 2.0 DC5 В 1 A
Bateria: Li-Pol
Pojemność baterii: 180 mAh 3.7 V
Kolor: czarny
Wymiary (SxWxG): 63х56х33 mm
Waga: 48 g
Gwarancja: 24 miesiące
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close