GadżetyTechnologieTesty

Navitel E505 Magnetic – Lepsze dobrego

Właśnie do naszej redakcji trafiła kolejna nawigacja z firmy Navitel. E505 Magnetic to pierwszy model, który testowaliśmy z uchwytem magnetycznym oraz systemem Linux, który ma dawać użytkownikowi większy komfort i szybkość działania. Jak więc jednak jest z najnowszym „dzieckiem” polskiego producenta?

Całość zacznijmy od tego co otrzymaliśmy po rozpakowaniu standardowego pudełka. Poza samą nawigacją, która łudząco przypomina model E500 (tak też zresztą miały być), dostajemy również magnetyczny uchwyt, który jest nowością Navitela, ale warto zaznaczyć – bardzo trafną nowością zważywszy na łatwość montowania i wyjmowania nawigacji, skróconą instrukcję obsługi, dwa kabelki (jeden do podłączenia nawigacji pod gniazdo w samochodzie oraz drugi, krótszy USB – microUSB, a także oczywiście aż 24-miesięczną gwarancję producenta i rysik, co też nie jest codziennością.

Nie możemy nie zacząć samej recenzji od magnetycznego uchwytu, który ma same plusy! Po pierwsze, dzięki zastosowaniu magnetycznego zaczepu, w bardzo łatwy sposób możemy montować oraz wyjmować nawigację, co bardzo ułatwia zadanie kierowcy, jeśli po wyjściu z samochodu zabiera swój sprzęt do domu. Po drugi z kolei wejście microUSB do podłączenia nawigacji znajduje się właśnie w uchwycie. Jest to kapitalne rozwiązanie, ponieważ sama nawigacja nie jest podłączana i kabel nie robi nam żadnego problemu.

Przechodząc powoli do samego urządzenia…Tak jak wspominaliśmy wyżej, jest ono wizualnie praktycznie kopią modelu E500. 5-calowy ekran TFT o rozdzielczości 480 x 272 px, otoczony jest półmatową obudową, która nie przyjmuje zbyt dużo kurzu i po prostu dobrze wygląda w aucie. Ponadto samo spasowanie jest bez zarzutu, nic nie trzeszczy, nic nie ostaje i nie ugina się. Na górnej krawędzi umieszczona została ponadto dioda, która sygnalizuje pracę urządzenia, z kolei na dole mamy otwór mikrofonu. Bogata w aż trzy wejścia jest z lewy bok. Znajdziemy na nim slot na kartę pamięci microSD do 32 GB (pamięć wbudowana to 8 GB), wejście microUSB oraz co ciekawe port minijack 3,5 mm. Na prawym boku mamy wyłącznie zaczep na rysik, który również jest dołączony do zestawu. Nowość względem wersji E500 mamy na pleckach i jest nią oczywiście magnetyczny uchwyt, którego zachwytom nie ma końca :). Poza uchwytem znajduje się tam również przycisk RESET i głośnik.

Czas na pracę i wydajność E505. Producent zapewnił, że dzięki zastosowaniu Linuxa sprzęt będzie chodził szybciej i płynniej. My, mając model E500 mogliśmy sobie porównać pracę i przyznajemy, że różnica jest widoczna gołym okiem! Zmianę widzimy już na starcie, czyli przy włączaniu nawigacji. Odpala się ona znacznie szybciej, nie mamy do czynienia z opóźnieniami, poruszanie po menu jest płynne, mapy ładują się szybciej, a same animacje są znacznie lepszej jakości. Z pełną odpowiedzialnością możemy zatem powiedzieć, że „przesiadka” z Win CE na Linuxa była strzałem w „10”!

Znacznie szybciej wyznaczany jest także cel podróży. Na odległości około 500 km jest to różnica bardzo zauważalna, ponieważ wynosi 15 sekund! Mapy wczytaują się znacznie szybciej, o czym już wspominaliśmy, a zmiana trasy w przypadku naszego innego wyboru czy też po prostu przejechaniu danego zjazdu również następuje natychmiastowo. Docelowo do celu prowadzi nas znany Zbyszek Urbański, ale jeśli jego głos nam nie podpasuje, to możemy go zmienić na kilku innych lektorów. Dużym plusem E505 Magnetic jest także wykrywanie radarów. Do tej pory ta funkcja była przeznaczona głównie dla aplikacji mobilnych na nasze smartfony, stąd też nawigacje traciły na popularności. Ponadto Navitel zadbał o naszą wygodę i zapewnia nam dożywotnią aktualizację map praktycznie na całą Europę (pełny wykaz państw poniżej w specjalizacji technicznej).

Kolejną pozytywną zmianą jest fakt, że po podłączeniu nawigacji do uchwytu startuje ona wraz z odpaleniem auta, tak więc nie musimy tracić dodatkowo czasu na to, by ją włączać. Bardzo fajnym uzupełnieniem może być również wbudowany transmiter FM, który podobnie jak sama nawigacja działa bez zarzutu. Dodatkowo wkładajac kartę microSD 32 GB możemy odtwarzać ulubioną muzykę czy audiobooki.

Warto krótko wspomnieć również o samym ekranie TFT. Choć jego rozdzielczość nie jest powalająca to radzi on sobie bardzo dobrze zarówno w dużym słońcu, jak i podczas jazdy nocnej. Automatycznie przełączające się tryby dzienny i nocny również sprawdzają się celująco. Bateria zamontowana w E505 Magnetic wytrzymuje na około trzy godziny jazdy, choć pewnie i tak większość kierowców będzie miała cały czas podłączoną nawigację do gniazda w samochodzie.

Podsumowując, Navitel E505 Magnetic to następca modelu E500, który i tak był przez nas chwalony, mimo kilku mankamentów. Te zostały naprawione w recenzowanej wersji, która po prostu nie ma wad! Ogromne plusy trzeba postawić przy uchwycie oraz przy zmianie systemu operacyjnego na Linux, który zapewnia nawigacji płynność i bardzo szybką pracę. Wejście słuchawkowe i transmiter FM są bardzo ciekawymi i czasami przydatnymi dodatkami, a jeśli naprawdę musielibyśmy gdzieś znaleźć minimalny minus, to może przy wyświetlaczu, który mógłby mieć troszkę większą rozdzielczość (480x272px). Cena tego modelu to aktualnie 299 złotych, co przy tej jakości jest bardzo dobrą ofertą.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

 • Mapy: Europa (Albania, Andora, Austria, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Cypr, Czechy, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Węgry, Islandia, Wyspa Man, Włochy, Kazachstan, Łotwa , Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania, Watykan)
 • Funkcje nawigacji: Asystent pasa ruchu, Widok skrzyżowań w 3D, Informacje o fotoradarach, Widok terenu 3D, Komunikaty głosowe
 • Pamięć wbudowana: 8 GB
 • Typ wyświetlacza: Kolorowy, TFT
 • Przekątna wyświetlacza: 5″
 • Rozdzielczość wyświetlacza: 480 x 272 px
 • Moduł Bluetooth: Brak
 • Procesor: Mstar MSB2531A 800 MHz
 • Rodzaje wejść / wyjść: Czytnik kart pamięci – 1 szt., Wyjście słuchawkowe (3,5 mm) – 1 szt., Mini USB – 1szt.
 • Dodatkowe informacje: Wbudowany transmiter FM, Linux, Dożywotnia, bezpłatna aktualizacja map, Zasilanie bezpośrednio w uchwycie, Automatyczny start po podłączeniu do uchwytu, Możliwość instalacji dodatkowych map
 • Wysokość: 89 mm
 • Szerokość: 132 mm
 • Grubość: 14,5 mm
 • Waga: 177 g
 • Akcesoria w zestawie: Ładowarka samochodowa, Uchwyt do zamontowania na szybie, Rysik, Kabel mini USB

 

 

Wygląd zewnętrzny
Jakość wykonania
Szybkość działania
Płynność
Cena do jakości

Podsumowanie

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close